Mens Other Matches

Top Team

Kensey Vale v Liskeard – Home Mon 16th May

2 wood singles – A. Jiggens lost 13 – 15 4 wood singles – P. Gilbert won 21 – 11

Pairs – R. Worth & N. Trewin won 19 – 10 Triples – A. Crichton, P. Prynne, E. Niciecki won 23 – 13 Rinks – I. Barber, P. Musson, S. Maiden, B. Dyer won 28 – 24

Kensey Vale won 4 – 1

Kensey Vale v Bodmin – Home Fri 24th June

2 wood singles – A. Jiggens lost 11 – 15 4 wood singles – P. Gilbert won 21 – 7

Pairs – B. Dyer & N. Trewin won 25 – 6 Triples – A. Crichton, K. Barrett, P. Prynne lost 14 – 15 Rinks – I. Barber, R. D’Agostino, P. Musson, S. Maiden won 24 – 11

Kensey Vale won 3 – 2

Kensey Vale v Wadebridge – at Camelford Fri 15th July

2 wood singles – A. Jiggens won 16 – 13 4 wood singles – P. Gilbert won 21 – 17

Pairs – B. Dyer & N. Trewin won 22 – 12 Triples – A. Crichton, K. Barrett, P. Prynne won 25 – 10 Rinks – I. Barber, R. D’Agostino, P. Musson, S. Maiden won 17 – 13

Kensey Vale won 5 – 0

Kensey Vale v Stratton – at Bodmin Sun 7th August

2 wood singles – A Jiggens lost 10 – 15 4 wood singles – P. Gilbert won 21 – 15

Pairs – B. Dyer & N. Trewin won 24 – 13 Triples – A. Crichton, K. Barrett, P. Prynne halved 17 – 17 Rinks – I. Barber, R. D’Agostino, P. Musson, S. Maiden 27 – 17

Kensey Vale won 3.5 – 1.5

National Top Team

Kensey Vale v Trenance ‘B’ – Home Mon 23rd May

2 wood singles – A. Jiggens won 17 – 12 4 wood singles – P. Gilbert won 21 – 3

Pairs – R. Worth & N. Trewin won 14 – 12 Triples – A. Crichton, P. Prynne, E. Niciecki won Home 21 – 11 Rinks – I. Barber, P. Musson, S. Maiden, B. Dyer won 17 – 10 Bodmin –

Kensey Vale won 5 – 0

National Double Rink

Kensey Vale v Porthleven – Away Fri 10th June

A. Jiggens, E. Niciecki, B. Dyer, P. Gilbert 21 – 9 A. Crichton, K. Barrett, P. Prynne, N. Trewin 31 – 8

Kensey Vale 52 v Porthleven 17 Kensey Vale won by 35 shots

Kensey Vale v Grampound – Away Mon 20th June

A. Jiggens, P. Musson, B. Dyer, P. Gilbert 17 – 15 A. Crichton, K. Barrett, P. Prynne, N. Trewin 16 – 13

Kensey Vale 33 v Grampound 28 Kensey Vale won by 5 shots

Kensey Vale v Carnon – Home Mon 27th June

A. Jiggens, P. Musson, B. Dyer, P. Gilbert 21 – 10 A. Crichton, K. Barrett, P. Prynne, N. Trewin 14 – 22

Kensey Vale 35 v Carnon 32 Kensey Vale won by 3 shots

Kensey Vale v Stenalees – at Loswithiel Tues 19th July

A. Jiggens, P. Musson, B. Dyer, P. Gilbert 14 – 23 A. Crichton, K. Barrett, P. Prynne, N. Trewin 20 – 27

Kensey Vale 34 v Stenalees 50 Kensey Vale lost by 16 shots

Croydon Marks Cup

Kensey Vale v Liskeard – Away Weds 29th June

I. Barber, R. D’Agostino, D. Perkin, S. Maiden 31 – 9 A, Crichton, K. Nicholls, A. Jiggens, K. Barrett 22 – 10 R. Williams, D. Trewin, P. Musson, B. Dyer 17 – 26

Kensey Vale 70 v Liskeard 45 Kensey Vale won by 25 shots

Grenville Taylor Trophy

Kensey Vale v Wadebridge – Home Fri 8th July

S. Fettner, M. Shopland, S. Uglow, D. Perkin 20 – 17 B. Wood, J. Lindsay, R. Webb, B. Ward 22 – 24 R. Williams, R. Palmer, K. Nicholls, R. Lane 17 – 28

Kensey Vale 59 v Wadebridge 69 Kensey Vale lost by 10 shots

League One Playoff

Kensey Vale v Saltash at Callington – Tues 26th July

I. Barber, R. D’Agostino, K. Barrett, P. Prynne 19 – 17 A. Crichton, S. Maiden, R. Worth, N. Trewin 12 – 17 A. Jiggens, P. Musson, I. Whale, B. Dyer 10 – 25

Kensey Vale 41 Saltash 59 Kensey Vale lost by 18 shots

Jimmy Hopper Cup

Kensey Vale v Callington – Away Mon 18th July

R. Williams, B. Ward, E. Blowey, D. Trewin 31 – 16 T. Dart, R. Chamberlain, D. Perkin, I. Whale 34 – 9 J. Bickle, K. Nicholls, A. Addis, R. Lane 26 – 13

Kensey Vale 91 v Callington 38 Kensey Vale won by 53 shots

Kensey Vale v Bude – at Camelford Fri 12th August

R. Williams, B. Ward, E. Blowey, D. Trewin 22 – 12 J. Bickle, K. Nicholls, A. Addis, R. Lane 14 – 23 T. Dart, R. Chamberlain, S. Uglow, D. Perkin